Кралицата на семињата

Кралицата на семињата

Што претставува чиа семе?

 

Чиа (salvia hispanica) е едногодишно тревно растение, кое припаѓа на фамилијата Labiatae. Расте во лето, од расад за да развие бујно зелено зеленило пред да произведе долги цветови кои се или виолетови или, поретко бели. Овие цвеќиња се развиваат во мешунки за семиња за да создадат семе од чиа во зима. Денес, чиата комерцијално се одгледува не само во нејзината оригинална земја Мексико и Централна Америка, туку и во неколку други земји од Латинска Америка и Австралија.

 

Од каде потекнува Чиа?

 

Иако се мисли дека чиата е релативно нова, во реалноста таа всушност е древен извор на храна. Со векови, чиата се користела како основна храна кај домородните народи низ Мексико. Во тоа време, чиата била позната како “храна за трчање” и се користела за зајакнување на енергијата и издржливоста. Се користела за тие цели уште од античките Ацтеки, Тарахумаран и Маите. Според изуитските историчари, растението чиа се сметало за една од најважните култури што ги одгледувале Ацтеките, а на третото место е само зад пченката и гравот. Употребата на моќта на чиа е добро документирана меѓу Ацтеките, бидејќи е основна енергетска храна, која датира од 3.500 п.н.е. за испраќање и примање пораки напред и назад, каде група тркачи трчале без престан, носејќи чиа како нивна главна храна. Со таков вид на учинок, не е ни чудо што зборот на Маите за чиа семето е „chiabaan“, што значи „зајакнување“.

Чиа семето главно се состои од масла во центарот (омега 3 и 6 во блиску до совршена комбинација), влакна и протеини како структура на меката обвивка што го содржи маслото и тенок слој на неактивна слуз околу семето, што патем, реагира со вода и формира гел кога е во контакт. Чиа семињата често имаат неправилна комбинација на бои која може да има нијанси на црна, кафена, бела или сива боја. Оваа годишна билка може да достигне височина од повеќе од три метри во височина.

ГОСПОДАРСКИ БЕНЕФИТИ 

 
Чиа семето се смета како семе со извонреден и богат број на бенефити како витамини, минерали, антиоксиданти, растителни протеини, диетарни влакна, омега 3. Дополнителен бонус е што растворливите влакна во чиа можат да помогнат во намалувањето на нивото на холестерол и да ја стабилизираат гликозата во крвта. 
 

Translation results319 / 5,00

Translation resul 

„Кога се натопени во вода, растително млеко или која било течност, чиа семето формираат желатинозна смеса која совршено функционира за да создаде кремаст пудинг или густ сос. Дополнителен бонус е што растворливите влакна во чиа можат да помогнат во намалувањето на нивото на холестерол и да ја стабилизираат гликозата во крвта.Чиа семето може да апсорбира течност до 9 пати поголема од нивната тежина. „Кога се натопени во вода, растително млеко или која било течност, чиа семето формираат желатинозна смеса која совршено функционира за да создаде кремаст пудинг или густ сос. Дополнителен бонус е што растворливите влакна во чиа можат да помогнат во намалувањето на нивото на холестерол и да ја стабилизираат гликозата во крвта.

1. Борец против дијабетес
Кога семињата се потопени во течност, тие формираат желатинозен слој што го спречува зголемувањето на шеќерот во крвта.
 
2. Помага во дигестивниот систем
Чиа семките се богати со влакна, што е фантастично за општото дигестивно здравје. Покрај тоа, може да биде природен лек за запек и помага да се намали воспалението и да се одржи ниско ниво на холестерол. Само 28 грама чиа семе ќе ви обезбедат приближно една третина од потребниот дневен внес на влакна за возрасни.
 
3. Согорува вишок маснотии
Овие семиња можеби се ситни, но тие можат на чудесен начин да направат да се чувствувате сити подолго време. Ова е од две причини. Прво, се врзуваат и формираат еден вид желе кога ќе се навлажнат, потоа се шират во вашиот стомак, слично како оризот. Така, се чувствувате посити подолго време. Второ, тие содржат триптофан, кој е познат по тоа што го регулира апетитот, како и го подобрува вашето расположение и спиење.
 
4. Здрави заби и коски
Калциумот може да се најде во високи проценти во чиа семето, што ги прави неверојатно корисни за јачината и здравјето на вашите коски и заби. Една порција чиа семе може да ви обезбеди импресивни 18% од препорачаниот дневен внес на калциум.
 
5. Замена на јајца ( VEGAN SUPPORT )
Ова е енормна придобивка за веганите или за сите алергични на јајца. Поради гореспоменатата желатинозна природа на чиа семето, откако ќе дојдат во контакт со течност, тие прават фантастична замена за јајцата (во рецептите за печење). За да ја создадете оваа замена, едноставно измешајте една лажица чиа со три лажици вода и оставете ја да отстои петнаесет минути. Voila!
 
6. Без глутен
Нетолеранцијата на глутен станува се поголем проблем во општеството. За среќа, семките од чиа ја обезбедуваат текстурата и придобивките од зрната, се целосно без глутен!
 
7. Преполни со протеини
Чиа семето содржи високо ниво на протеини. Протеините треба да бидат приоритет во исхраната затоа што му помагаат на вашето тело да изгради и одржува ткиво и да создава нови клетки – сите од нив се императив за да ги извршува обичните функции. Една порција чиа семе содржи приближно 10% од вашите дневни потреби за протеини. Ова е импресивно, бидејќи поголемиот дел од храната богата со протеини обично се производи на база на месо.
 
8. Превенција на болести
Чиа семето е богато со антиоксиданси, што значи дека може да помогне во спречување на рак и срцеви заболувања. На малку помалку важна забелешка, тие исто така помагаат вашата кожа да изгледа млада и здрава. Луѓето со висок внес на антиоксиданси имаат приближно 40% помали шанси да развијат рак на панкреасот и го намалуваат ризикот од срцев удар за 29%.
 
9. Здраво срце
Оваа супер храна е неверојатно корисна за вашиот крвен притисок, повторно поради високото ниво на антиоксиданси. Всушност, луѓето кои имаат висок внес имаат 46% помали шанси да развијат висок крвен притисок.
 
FUN FACT:
Дали знаевте дека јадењето семе од чиа е можеби најлесниот начин да се добијат омега-3 масни киселини, кои се многу важни за здравјето на мозокот?